i skoven fisk slange tal på gulvet spørg to piger mikroskop Natur-Karsten

Skolebus

Som udgangspunkt er det forældrene der sørger for, at børnene kommer til og fra skole.

Hvis man vælger at benytte offentlig transport til og fra skolen, skal man selv sørge for at have periodekort el. lignende.

NT Busrute 363 har stop midt i byen, og 103 kører lige til døren.

Skolens bus

De børn, der har en særlig besværlig skolevej uden offentlig bustransport vil blive prioriteret højest, og ruten bliver tilrettelagt efter dem. Det tilstræbes, at ruten ikke bliver længere, end at første stop tidligst er én time før skolestart.

 

Morgenkøreplan

6.55 Veggerby
6.58 Kirketerp
7.00 Hjeds
7.10 Hjortholm
7.14 Vestre Primærvej
7.17 Rundkørsel - Hæsumvej
7.18 Viborgvej - Baunebakken
7.21 Hobrovej - Hydrema
7.24 Hobrovej - p-plads
7.27 Oplev Haverslevvej
7.29 Oplev Kridtbakken
7.31 Viergaarden
7.33 Krydset Hv.hat-Præstevej
7.39 Torstedvej
7.43 Hjedsbækvej
7.45 Sønderup
7.49 Rykkumvej
7.57 Suldrup nord
7.58 Suldrup - Aarestrupvej
8.03 Ank. GKF

 

Eftermiddage køres én eller to gange, afhængig af skoleskemaet. 



Planen gælder indtil sommerferien.

 

Chauffør Jens O. Poulsen tlf.: 4086 8765

Bussen kører kun på skoledage.

 

Såfremt der er plads, kan man få en legekammerat med hjem i bussen, gratis, men det skal aftales med buschaufføren. (Han ved om der er plads den pågældende dag).

Pris for Gregers Krabbe buskort

Tilmelding til skolebuskørsel sker ved henvendelse til skolens kontor.

Et GK-buskort koster pt. 130- pr. måned. Søskendemoderation som ved skolepenge.

Alle busbørn i 0.-3. klasse (såvel skolebus som offentlige busruter) skal tilmelde sig modul B i Krabben, hvis de har ventetid på skolens matrikel.

Beløbet for GK-buskortet opkræves sammen med skolepengene.