i skoven fisk slange tal på gulvet spørg to piger mikroskop Natur-Karsten

Skolebus

Som udgangspunkt er det forældrene der sørger for, at børnene kommer til og fra skole.

Hvis man vælger at benytte offentlig transport til og fra skolen, skal man selv sørge for at have periodekort el. lignende.

NT Busrute 363 har stop midt i byen, og 103 kører lige til døren.

Skolens bus

De børn, der har en særlig besværlig skolevej uden offentlig bustransport vil blive prioriteret højest, og ruten bliver tilrettelagt efter dem. Det tilstræbes, at ruten ikke bliver længere, end at første stop tidligst er én time før skolestart.

 

Morgenkøreplan

6.55 Veggerby
6.58 Kirketerp
7.10 Hjortholm
7.17 Rundkørsel, Hæsumvej
7.20 Over Bækken
7.24 Hobrovej p-plads
7.27 Oplev Haverslevvej
7.29 Oplev Kridtbakken
7.31 Viergaarden
7.33 Krydset Hv.hat-Præstevej
7.39 Torstedvej
7.43 Hjedsbækvej
7.45 Sønderup
7.49 Rykkumvej
7.57 Suldrup nord
7.58 Suldrup, Aarestrupvej
8.03 Ank. GKF

 

Eftermiddagsplanen kan ses ved at klikke her  

 

Chauffør Jens O. Poulsen tlf.: 4086 8765

Bussen kører kun på skoledage.

 

Såfremt der er plads, kan man få en legekammerat med hjem i bussen, gratis, men det skal aftales med buschaufføren. (Han ved om der er plads den pågældende dag).

Pris for Gregers Krabbe buskort

Tilmelding til skolebuskørsel sker ved henvendelse til skolens kontor.

Et GK-buskort koster det samme som et to-zoners periodekort ved NT, pt. 192,- pr. måned. Første barn fuld pris, søskende derefter halv pris.

Man betaler helt GK-buskort uanset om man reelt bruger alle afgange.

Beløbet for GK-buskortet opkræves sammen med skolepengene.